Kako koristiti anatomski jastuk i pravilno spavati na njemu?

Jeste li umorni od nekvalitetnog sna i stalnih bolova u vratu? Jedno od najjednostavnijih rješenja je anatomski jastuk koji se može savršeno prilagoditi obliku vašeg vrata i glave. Rezultat je bolja kvaliteta sna i olakšanje od bolova u vratnoj kralježnici. U usporedbi s klasičnim jastukom ima i prednost jer pomaže u borbi protiv hrkanja, migrene i drugih zdravstvenih problema. U našem članku također ćete naučiti kako odabrati odgovarajući anatomski jastuk i kako ga pravilno koristiti.
Oblici anatomskih jastuka
Anatomski jastuci dizajnirani su za pružanje potrebne potpore i udobnosti tijekom spavanja te održavanje pravilnog položaja tijela. Međutim, na tržištu postoji mnogo različitih oblika ovih jastuka. Osim toga, razlikuju se i ovisno o namjeni korištenja, kvaliteti korištenih materijala i konstrukciji. Najčešće korišteni oblici anatomskih jastuka su sljedeći:
- Jastuk u obliku cilindra - pogodan za bočne ili stražnje spavače. Pruža potporu vratu i glavi te pomaže u održavanju pravilnog položaja vratne kralježnice.
- Klinasti jastuk - idealan za one koji imaju problema s disanjem ili cirkulacijom. Jastuk s klinom pomaže u održavanju gornjeg dijela tijela u povišenom položaju, što olakšava disanje i poboljšava cirkulaciju krvi.
- Jastuk u obliku dvostrukog vala - oblik dvostrukog vala osigurava savršeno prilagođavanje jastuka konturama tijela, što značajno pomaže u održavanju pravilnog položaja vratne kralježnice tijekom spavanja. Ovaj oblik također pomaže kod bolova u vratu te problema s hrkanjem i apnejom za vrijeme spavanja.
- Jastuk u obliku leptira - pogodan za osobe s poteškoćama u disanju, kao i za osobe koje pate od nesanice.
- Jastuk u obliku luka - osim što održava pravilan položaj vratne kralježnice tijekom spavanja, također pomaže smanjiti pritisak na vratnu kralježnicu i na taj način ublažava bol.
SAVJET
U trudnoći je popularan anatomski jastuk ovalnog ili klinastog oblika za spavanje na boku - trudnički jastuk. Pomaže u smanjenju pritiska na trbuh i podupire pravilan položaj kralježnice u ležećem položaju.
Što treba uzeti u obzir pri odabiru anatomskog jastuka?
pri odabiru anatomskog jastuka trebali biste uzeti u obzir i druge čimbenike osim oblika jastuka. Najvažniji uključuju sljedeće:
- Odredite za koji dio tijela trebate jastuk – anatomski jastuci osim za vrat i glavu koriste se i za podupiranje donjeg dijela leđa ili nogu.
- Razmotrite svoje navike spavanja - ako spavate na boku, trebali biste razmisliti o jastucima s istaknutim izrezima za ramena i glavu kako biste pravilno poduprli vrat. Ako spavate na leđima, trebali biste razmisliti o jastucima s istaknutim izrezom za glavu koji podržavaju vratnu kralježnicu. Ako spavate na trbuhu, razmislite o jastucima nižeg profila koji vam neće stisnuti vrat.
- Razmislite o svojoj figuri - anatomski jastuci dostupni su u različitim veličinama, stoga odaberite onaj koji najbolje pristaje vašoj figuri. Posebno je važna pravilna visina jastuka pri spavanju.
- Isprobajte jastuk prije kupnje – najbolje je probati jastuk prije kupnje da vidite odgovara li vam.
Kako pravilno koristiti anatomski jastuk?
Korištenje anatomskog jastuka to uglavnom ovisi o položaju spavanja i osobnim preferencijama. Općenito, jastuk bi trebao savršeno poduprijeti vrat i držati ga u liniji s kralježnicom. Svako odstupanje od ovog položaja može s vremenom dovesti do bolova u vratu.
Kada spavate na leđima, jastuk treba staviti ispod vrata kako bi se održala prirodna krivulja vratne kralježnice. Kada spavate na boku, jastuk treba biti dovoljno visok da vratna kralježnica bude u ravnini s kralježnicom. Ako je jastuk prenizak ili previsok, to će dovesti do pretjeranog savijanja vratne kralježnice.
Za bolove u vratu i ramenima treba koristiti anatomski jastuk kako bi se neželjena napetost u tim područjima svela na minimum. To znači, primjerice, da je jastuk najbolje postaviti pod drugim kutom od onog na koji ste navikli. Ipak, pazite da ispunjava cijeli prostor iznad vašeg ramena.
Ispravni položaji pri spavanju na anatomskom jastuku
Anatomski jastuk posebno je idealan za osobe koje pate od bolova u vratu, imaju nesanicu ili imaju problema s hrkanjem. Međutim, učinkovita upotreba anatomskog jastuka ovisi o željenom položaju spavanja.
Pročitajte više: Jastuk protiv hrkanja - naša recenzija
Spavanje na leđima
Kada spavate na leđima, najbolje je koristiti anatomski jastuk točno ispod vrata kako biste očuvali prirodnu krivulju vratne kralježnice. To će vam pomoći da zadržite glavu u liniji s kralježnicom dok spavate. Ali jastuk bi trebao biti dovoljno visok da postigne ovaj učinak.
Moglo bi vas zanimati: Kakav jastuk odabrati protiv bolova u vratu?
Spavaj na boku
U ovom položaju najvažnije je paziti da vam se glava ne naginje previše unatrag ili u stranu. I u ovom slučaju treba paziti da jastuk bude dovoljno visok i da ispunjava prostor iznad ramena. Kod bolova u leđima pomaže i postavljanje jastuka između nogu kako bi se smanjio pritisak na kukove i lumbalni dio kralježnice.
Spavanje na trbuhu
Trbušni položaj je najmanje pogodan za spavanje, što se naravno odnosi i na korištenje anatomskog jastuka. No ako ipak ne želite odustati od ovog položaja spavanja, preporučljivo je koristiti tanji anatomski jastuk. Standardna visina jastuka u ovom položaju dovodi do odstupanja vrata i kralježnice od ravnine, što dovodi do bolova u predjelu vrata.
Zaključak
Anatomski jastuk donosi brojne prednosti za zdrav san. Dizajniran je tako da pruža potrebnu potporu vratnoj kralježnici i održava je u prirodnom položaju. Međutim, u usporedbi s običnim jastukom, njegova najvažnija prednost je to što može učinkovito ublažiti bolove u vratu i ramenima.
Osim toga, korištenje anatomskog jastuka poboljšava ukupnu kvalitetu sna. Međutim, važno je zapamtiti da je održavanje anatomskog jastuka jednako važno kao i njegova uporaba. Jastuk treba redovito prati i provjetravati kako bi se spriječilo nakupljanje vlage i neugodnih mirisa.
Naravno, prilikom čišćenja ne zaboravite slijediti upute proizvođača. Neki anatomski jastuci imaju skidive navlake koje se mogu prati u perilici, dok se drugi smiju prati samo ručno.
Ako je anatomski jastuk izgubio postojanost oblika, potrebno ga je zamijeniti novim. Korištenje jastuka koji gubi nosivost i stabilnost oblika može dovesti do nezdravog sna i pogoršanja stanja vratne kralježnice.
Odaberite danas kvalitetan anatomski jastuk i osigurajte si zdrav i udoban san. Posjetite našu e-trgovinu Vitaherbals i otkrijte našu ponudu anatomskih jastuka!
Dream-Cloud Premium anatomski jastuk od BIO memorijske pjene protiv apneje i hrkanja M/L 11/6 + 2 cm
Posebno oblikovani 2-slojni jastuk izrađen od BIO memorijske pjene Dream-Foam dizajniran je za učinkovito uklanjanje sindroma apneje u snu i smanjenje hrkanja.
Dream-Cloud Premium ortopedski jastuk od BIO memorijske pjene 58x35x11cm
Ortopedski jastuk od BIO memory pjene Dream-Foam. Jedinstvena potpora za glavu, vrat i ramena tijekom spavanja, koja jamči smanjenje bolova u vratnoj kralježnici. Hipoalergen i antibakterijski.
Pitanja
Je li anatomski jastuk prikladan za svakoga?
Anatomski jastuk prikladan je za svakoga, ali treba imati na umu da svi imamo individualne potrebe. I to s obzirom na vašu figuru, navike spavanja ili zdravstveno stanje. Stoga je važnije odabrati jastuk koji će odgovarati specifičnim potrebama pojedinca.
Kako odabrati pravu visinu anatomskog jastuka?
Prilikom odabira pravilne visine anatomskog jastuka potrebno je uzeti u obzir nekoliko čimbenika: Među najvažnijima su figura spavača, preferirani položaj spavanja i zdravstveni problemi. Dobar izbor može biti i odabir anatomskog jastuka s mogućnošću podešavanja visine prema individualnim potrebama.
Koje su najveće prednosti anatomskih jastuka u odnosu na klasične jastuke?
U usporedbi s klasičnim jastucima, anatomski jastuci imaju niz prednosti, kao što su podrška pravilnom položaju glave i vratne kralježnice, minimiziranje bolova u mišićima u predjelu vrata te općenito poboljšanje kvalitete sna. Također mogu ublažiti probleme s dišnim putovima i apnejom za vrijeme spavanja.
Može li korištenje anatomskog jastuka pomoći kod bolova u vratnoj kralježnici?
Da, korištenje anatomskog jastuka može pomoći kod bolova u vratnoj kralježnici pružajući potporu za pravilan položaj glave i vratne kralježnice tijekom spavanja. Time se smanjuje pritisak i napetost mišića u predjelu vrata. Time se smanjuje vjerojatnost boli.
Kako se pravilno održava i čisti anatomski jastuk?
Anatomski jastuk treba redovito održavati kako bi se smanjilo stvaranje bakterija i plijesni. Preporuča se pridržavati se uputa proizvođača za čišćenje. Obično se može prati u perilici na niskoj temperaturi ili zatim ručno s blagim deterdžentom. Neki modeli imaju uklonjivu navlaku koja se može zasebno prati.
Korišteni izvori
https://thesleepdoctor.com/pillow-information/how-to-choose-a-pillow/
https://nymag.com/strategist/article/best-pregnancy-pillows.html
https://www.vitaherbals.hr/news/kako-izabrati-najbolji-usisavac-za-zdrav-san
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5012320/
https://www.spine-health.com/wellness/sleep/pillows-different-sleeping-positions
https://www.ecosa.com.au/blog/post/7-benefits-of-an-ergonomic-pillow.html
https://www.vitaherbals.hr/anatomski-jastuci