📢 Režim godišnjeg odmora: Narudžbe mogu biti poslane s manjim kašnjenjem. Hvala na razumijevanju! 🙏

Kako se riješiti bolova u vratu i koji su uzroci?

Bolovi u vratnoj kralježnici vrlo su neugodni i ograničavajući. Srećom, postoji nekoliko načina kako ga smanjiti ili potpuno ukloniti. Te metode uključuju, primjerice, tjelovježbu, masaže, fizioterapiju, pravilan položaj tijela tijekom spavanja ili medicinske jastuke za ublažavanje boli. O bolovima u vratnoj kralježnici, a posebno o tome kako ih se riješiti, više ćemo govoriti u našem članku.

Značaj i funkcije vratne kralježnice

Vratna kralježnica, također poznata kao vratna kralježnica, sastoji se od 7 kralježaka označenih kao C1 do C7 . Ti su kralješci odvojeni intervertebralnim diskovima koji djeluju kao amortizeri i omogućuju pomicanje vratne kralježnice. Oko kralježaka prolaze živci koji su dio živčanog sustava i povezani su s funkcijom ruku, ramena, glave i vrata. Vratna kralježnica također sadrži mišiće, tetive i ligamente koji podupiru i omogućuju kretanje glave i vrata.

Naravno, vratna kralježnica ima vrlo važno značenje i funkcije za naš organizam. Među najvažnijima su sljedeći:

  • Oslonac i pokretljivost glave – vratna kralježnica služi kao oslonac glavi i omogućuje joj pomicanje naprijed, nazad i u stranu.
  • Zaštita leđne moždine i živaca - vratna kralježnica štiti leđnu moždinu i živce koji se u njoj nalaze. Ti su živci odgovorni za prijenos signala iz mozga u tijelo i natrag.
  • Veza između mozga i tijela – vratna kralježnica sadrži niz živaca koji su odgovorni za prijenos informacija između mozga, ruku, ramena i gornjeg dijela tijela.
  • Optok krvi i limfe - vratna kralježnica sadrži krvne žile i limfne čvorove koji pomažu osigurati dovoljnu cirkulaciju krvi i limfe u području vrata i glave.
  • Disanje – vratna kralježnica povezana je s kralješcima torakalne kralježnice i pomaže pri disanju. Pravilan položaj vratne kralježnice omogućuje slobodan prolaz zraka u pluća. Naravno, čak i tijekom sna.
  • Ravnoteža i koordinacija – vratna kralježnica također ima važnu ulogu u održavanju ravnoteže i koordinaciji pokreta koji su važni za normalne dnevne aktivnosti.

Kako se manifestiraju bolovi u vratnoj kralježnici?

Čovjek ima glavobolju

Bol u vratnoj kralježnici može se manifestirati na različite načine. A to ovisi o uzroku boli i opsegu upale ili ozljede. Neki od uobičajenih simptoma boli vratne kralježnice uključuju:

  • bol ili osjećaj napetosti u vratu i ramenima,
  • ograničeno kretanje vrata i otežano okretanje glave,
  • grčevi mišića u vratu i ramenima,
  • glavobolje i migrene,
  • smanjena osjetljivost i trnci u rukama, šakama ili prstima,
  • slabost u ramenima i rukama,
  • vrtoglavica i mučnina.

SAVJET

Ako patite od dugotrajnih bolova u vratu, vrlo je važno posavjetovati se s liječnikom o ovom zdravstvenom problemu. To može biti simptom ozbiljnijeg zdravstvenog problema.

Do kojih još problema može dovesti bol u vratu?

Čovjek pati od bolova u vratu

Bolovi u vratnoj kralježnici mogu dovesti do raznih fizičkih i zdravstvenih problema koji značajno utječu na kvalitetu života. Neki od ovih problema mogu uključivati:

  • Ograničeno kretanje - ako imate bolove u vratu, možda će vam biti teško okretati glavu ili slabo pokretati vrat, što može utjecati na vašu sposobnost obavljanja normalnih dnevnih aktivnosti.
  • Poremećaj koncentracije i nesanica - bol u vratu ponekad uzrokuje i poremećaj koncentracije, umor i probleme sa spavanjem, što može utjecati na vašu produktivnost i ukupnu kvalitetu života.
  • Migrene i glavobolje – bol u vratnoj kralježnici uzrokuje napetost mišića i grčeve u vratu i ramenima, što obično dovodi do glavobolja i migrena.
  • Poremećaji držanja - ako se bolovi u vratu ne otklone i traju dulje vrijeme, mogu dovesti do problema s držanjem. A to dovodi do drugih problema, kao što su bolovi u donjem dijelu leđa i zglobovima.
  • Depresija i tjeskoba – bol u vratu negativno utječe na emocionalno zdravlje i često dovodi do depresije i tjeskobe.

Što uzrokuje bolove u vratu?

Bolovi u vratnoj kralježnici mogu biti uzrokovani različitim čimbenicima. Najvažniji od njih su loše držanje, ozljede (traume), degenerativne bolesti, živčani problemi, stres i napetost, upalne bolesti i streptokokne infekcije.

Loše držanje

Loše držanje tijela, osobito pri dugom sjedenju ili pri radu u neergonomskom položaju, može dovesti do napetosti i grčenja mišića u vratu i ramenima, što je vrlo bolno . Pogotovo ako ovo stanje potraje dulje.

Ozljeda

Ozljede, kao što su nesreće, prometne nesreće ili sportske ozljede, često dovode do oštećenja kralježaka ili tkiva u vratnoj kralježnici. A to, naravno, uzrokuje intenzivnu bol u vratnoj kralježnici.

Degenerativne bolesti i živčani problemi

Degenerativne bolesti, poput osteoartritisa, mogu uzrokovati oštećenje hrskavice i kostiju u vratnoj kralježnici, što dovodi do jake boli. Isto tako, kompresija živaca u vratnoj kralježnici uzrokuje bol, trnce i na kraju slabost u rukama ili ramenima.

Upalne bolesti

Upalne bolesti kao što su spondilitis (zahvaćeni su zglobovi između kralješaka) ili reumatoidni artritis (upala zglobova i okolnih tkiva) uzrokuju bol u vratnoj kralježnici na različite načine. Općenito, međutim, ove bolesti dovode do upalnog procesa u zglobovima i kostima, što kasnije dovodi do oštećenja hrskavice, kostiju i drugih tkiva u vratnoj kralježnici.

Streptokokna infekcija

Uzrokuje bol u vratnoj kralježnici ako se širi na okolna tkiva i zglobove. Često se manifestira kao angina, koju karakterizira upala krajnika i grlobolja. Međutim, ako se ova infekcija ne uhvati i ne liječi na vrijeme, može se proširiti na druge dijelove tijela, uključujući i vratnu kralježnicu.

čak može doći do upale zglobova ili mišića, što uzrokuje vrlo intenzivnu bol. Osim boli, može se javiti i ukočenost vratne kralježnice te ograničenje kretanja.

UPOZORENJE!

Ako se streptokokne infekcije ne liječe pravilno, mogu izazvati ozbiljne komplikacije, poput upale srčanih zalistaka. Stoga je vrlo važno odmah potražiti liječničku pomoć ako osjetite simptome streptokokne infekcije ili bolove u vratu.

Stres i napetost

Stres i napetost mogu biti uzrok boli u vratu na različite načine. Kod stresa, na primjer, postoji prirodna tendencija nepravilnog držanja glave i ramena. A to obično vrlo brzo stvara napetost mišića u vratnoj kralježnici i ramenima. Ova napetost može uzrokovati bol u vratnoj kralježnici, koja se obično širi na ramena ili cijeli gornji dio leđa.

Isto tako, pod stresom i napetostima postoji tendencija da se diše pliće i brže, što može uzrokovati sužavanje krvnih žila i smanjiti dotok krvi u mišiće i druga tkiva u vratu i ramenima.

Liječenje bolova u vratnoj kralježnici: Kako se riješiti bolova u vratnoj kralježnici?

Najučinkovitiji načini da se riješite bolova u vratu su sljedeći:

  • Vježbajte
  • Masaže
  • Topla ili hladna terapija
  • Medicinska pomoć
  • Ergonomska poboljšanja
  • Medicinski (anatomski ili ortopedski ) jastuci
  • Opuštanje

Jeste li znali da…

...od vitamina kao prve pomoći kod bolova u vratnoj kralježnici najbolji su vitamini C, B, E i D? Pomaže i magnetska terapija koja djeluje analgetski i protiv edema.

Pogledajmo sada pobliže pojedine točke liječenja bolova u vratnoj kralježnici.

Vježbajte

Žena vježba vratnu kralježnicu

Prakticiranje vježbi za jačanje vrata i leđa pomaže u oslobađanju napetosti mišića i poboljšanju snage i izdržljivosti. Jači mišići tako mogu poslužiti kao stabilniji oslonac za bolji položaj vratne kralježnice i time smanjiti bol. Vježbanje također poboljšava fleksibilnost u predjelu vrata, što dovodi do opuštanja mišića i zglobova. I na kraju, ali ne manje važno, vježbanje će poboljšati i vaše držanje, što će smanjiti stres i opterećenje vratne kralježnice.

Primjere prikladnih vježbi možete vidjeti OVDJE.

Masaže

Masaže pomažu u ublažavanju bolova u vratnoj kralježnici otpuštanjem napetosti u mišićima vrata i leđa. Istovremeno poboljšavaju cirkulaciju – bolja prokrvljenost znači učinkovitiju dostavu kisika i hranjivih tvari do mišića i tkiva. Naravno, masaža može pomoći i u ublažavanju upalnog procesa koji je obično vrlo bolan - preopterećenje, ozljeda...

No, nekima masaže mogu biti i neprikladne. Stoga, čak iu ovom slučaju, trebate razmisliti o savjetovanju s liječnikom.

Tehnike masaže koje rješavaju bolove vratne kralježnice možete vidjeti OVDJE.

Topla ili hladna terapija

Primjena topline na područje vrata i leđa pomaže u ublažavanju boli povećanjem protoka krvi u području vrata, što rezultira opuštanjem mišića i smanjenjem napetosti mišića. Hladna terapija, zauzvrat, smanjuje upalu u tkivima i donekle umrtvljuje bolne živce. Izmjenjujući toplinu i hladnu terapiju, poboljšava se protok krvi i limfe u tom području, poboljšavajući pokretljivost zglobova.

Medicinska pomoć

Posebno je potrebno tražiti ako su bolovi jaki ili traju dulje od nekoliko dana. Oblici medicinske skrbi koji se koriste za ublažavanje bolova u vratu uključuju:

  • Medicinska dijagnoza – pravilna dijagnoza uzroka boli u vratnoj kralježnici ključna je za uspješno liječenje. Liječnik će vas obično poslati na rendgenske snimke, magnetsku rezonancu (MRI) ili druge dijagnostičke pretrage kako bi utvrdio uzrok vaše boli i zatim predložio najbolji tretman.
  • Medicinska terapija - uključuje lijekove za ublažavanje boli, poput analgetika, protuupalnih lijekova ili relaksansa mišića. Također se koristi injekcijska terapija, poput blokova živaca.
  • Fizioterapija - fizioterapeut će predložiti vježbe za jačanje mišića i poboljšanje pokretljivosti vratne kralježnice.
  • Kiropraktika – kiropraktičar manualnom terapijom poboljšava pokretljivost vratne kralježnice i ublažava bol.
  • Akupunktura – može biti učinkovita u ublažavanju bolova u vratnoj kralježnici stimuliranjem živčanih puteva i opuštanjem mišića.

Ergonomska poboljšanja

Čak i poboljšanje položaja tijela, primjerice tijekom rada, smanjit će napetost i pritisak na vratnu kralježnicu. Ergonomska poboljšanja uglavnom uključuju:

  • Poboljšanje radnog okruženja - podešavanje radne visine stola i stolice kako bi se smanjila fleksija vratne kralježnice. Također koristite podloge za tipkovnicu.
  • Pravilan položaj tijela tijekom rada - sjedenje u pravilnom položaju s naslonom za leđa i naslonom za glavu minimalizira pritisak na mišiće.
  • Ispravno držanje pri hodu - održavanje ravne kralježnice i opuštanje ramena tijekom stajanja smanjuje napetost i stres na vratnoj kralježnici.
  • Poboljšanje položaja pri spavanju - korištenje ergonomskog jastuka (anatomskog, ortopedskog, medicinskog) koji podupire vratnu kralježnicu i drži je u pravilnom položaju tijekom spavanja pomaže u smanjenju boli i napetosti u vratnoj kralježnici tijekom spavanja.
  • Vježba - uključujući jednostavne vježbe za jačanje vrata i ramena nekoliko puta dnevno poboljšat će vaše držanje.

Medicinski, anatomski i ortopedski jastuci

Ortopedski i anatomski jastuci dizajnirani su za podršku pravilnom položaju vrata i kralježnice tijekom spavanja, što prirodno dovodi do ublažavanja bolova u vratnoj kralježnici. Većina uobičajenih jastuka ima tendenciju pomicanja vrata u neprirodan položaj, što može uzrokovati bol. Naprotiv, jastuk zdravlja pružit će vam pravu potporu, koja će vratnoj kralježnici zauzeti prirodan položaj - ublažit će se bolovi i napetost mišića.

Dream-Cloud Premium ortopedski jastuk od BIO memorijske pjene 60x40x12cm

Dream-Cloud Premium ortopedski jastuk od BIO memorijske pjene 60x40x12cm

Pogledajte proizvod

Pročitajte još: Koji jastuk odabrati protiv bolova u vratu?

Osim toga, ovi jastuci mogu ublažiti bolove vratne kralježnice poboljšavajući i održavajući položaj spavanja. To će opustiti vaše mišiće dok spavate, osloboditi se napetosti i poboljšati cirkulaciju u vratnoj kralježnici.

Ipak, zapamtite da je važno odabrati jastuk odgovarajuće visine i tvrdoće koji će odgovarati konkretnoj osobi i njenim navikama spavanja. U našoj e- trgovini Vitaherbals.hr rado će vas savjetovati o odabiru pravog jastuka.

Više o odabiru jastuka u našem članku: Kako odabrati najbolji jastuk za zdrav san?

Opuštanje

Posebno će pomoći kod stresa i napetosti - opušta mišiće i time ublažava bol. Naravno, postoji nekoliko načina za vježbanje opuštanja. Najčešće korišteni od njih su sljedeći:

  • Duboko disanje
  • Progresivno opuštanje mišića
  • Meditacija

Prevencija bolova u vratnoj kralježnici, prevencija

Učinkoviti načini za sprječavanje boli u vratnoj kralježnici i smanjenje rizika od njezine pojave uglavnom uključuju sljedeće:

  • Pravilan položaj tijela – izbjegavajte npr. savijanje vrata dok gledate u mobitel ili radite na računalu.
  • Redovite pauze na poslu – minimizirajte stres i napetost u vratnoj kralježnici tijekom radnog vremena.
  • Tjelovježba - uglavnom poboljšava fleksibilnost i održava jake mišiće, kao zdravu potporu vratnoj kralježnici.
  • Ergonomska poboljšanja - koristite ih gdje god je to moguće. Ergonomske stolice, fotelje, jastuci, tipkovnice... sve to smanjuje opterećenje vratne kralježnice.
  • Poboljšanje položaja pri spavanju – najvažnije je koristiti pravu vrstu jastuka i madraca koji će kralježnici pružiti stabilnu potporu tijekom spavanja.
  • Zdrav način života - zdrava prehrana i redovita tjelovježba.
  • Regulacija stresa – pokušajte što više izbjegavati stresne situacije.

Koji jastuk pomaže kod bolova u vratu?

Jastuci iz Vitaherbals.sk dizajnirani su kako bi, između ostalog, smanjili stres na vratnu kralježnicu i pomogli kod bolova u vratnoj kralježnici. Iz bogate ponude za Vas biramo:

Dream-Cloud Premium ortopedski jastuk od BIO memorijske pjene 60x40x12cm

Dream-Cloud Premium ortopedski jastuk od BIO memorijske pjene 60x40x12cm

Pogledajte proizvod

Biomemory pjena koja se koristi u ovom jastuku može se savršeno prilagoditi obliku i položaju vaše glave i vrata, što smanjuje pritisak i napetost u vratnoj kralježnici. Ova pjena također ima izvrsnu sposobnost upijanja i stoga može učinkovito eliminirati vibracije i pokrete koji također mogu pridonijeti bolovima u vratnoj kralježnici. Navlaka od Lyocell vlakana savršeno odvodi vlagu i ima prirodna hipoalergena i antibakterijska svojstva. Jastuk nudimo u različitim veličinama koje se određuju prema visini i težini osobe.

Dream-Cloud Premium anatomski jastuk od BIO memorijske pjene protiv apneje i hrkanja L 62x34x13/8cm

Dream-Cloud Premium anatomski jastuk od BIO memorijske pjene protiv apneje i hrkanja L 62x34x13/8cm

Pogledajte proizvod

Posebno oblikovan anatomski jastuk od BIO memorijske pjene Dream-Foam , koji pomaže u otklanjanju sindroma apneje u snu , suzbija hrkanje i drži glavu u ispravnom položaju položaju tijekom spavanja, što može spriječiti bolove u vratu. Navlaka od Lyocell vlakana savršeno odvodi vlagu i ima prirodna hipoalergena i antibakterijska svojstva. Jastuk nudimo u različitim veličinama koje se određuju prema visini i težini osobe.

Zaključak

Od bolova u leđima pate sve dobne skupine i oba spola. Njihova posljedica je smanjena kvaliteta sna, ograničeno kretanje, smanjena koncentracija, migrena ili čak depresija. Bol se najbolje liječi vježbanjem, masažom, toplinskom ili hladnom terapijom, ergonomskim napravama i upotrebom medicinskih jastuka. Ako je bol jaka i dugotrajna, trebate potražiti liječničku pomoć.

Izvori:

https://www.vitaherbals.hr/vitamini

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK557516/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK338120/

https:/ /www.vitaherbals.hr/jastuci

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK551557/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441999/

https://www. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2899383/

https://www.youtube.com/watch?v=exnvSxcdmY4

https://www.youtube.com/watch?v=Q12nIfVCpdU

https://www.vitaherbals.hr/p/dream-cloud-premium-ortopedski-jastuk-od-bio-memorijske-pjene-60x40x12cm

https://www.vitaherbals.hr/p/dream-cloud-premium-anatomski-jastuk-od-bio-memorijske-pjene-protiv-apneje-i-hrkanja-l-62x34x13-8cm

Autor Vitaherbals.sk
Vitaherbals se fokusira na vaše zdravlje i donosi vam svjetski poznate brendove dodataka prehrani, biljnih ekstrakata i zdravstvenih jastuka. Tu smo da Vam ponudimo širok izbor kvalitetnih proizvoda, savjete i stručnost.

Preporućeni proizvodi15