Pravilna upotreba vitamina: koje vitamine ne kombinirati?
Vitamini su osnovni dio mnogih biokemijskih procesa u našem tijelu. Istovremeno nas, u kontekstu prevencije, štite od raznih zdravstvenih poteškoća. Ipak, kod vitamina je nužno obratiti pažnju na njihovu pravilnu upotrebu. Visoke ili, obrnuto, preniske razine vitamina mogu biti ozbiljan problem. Ono na što možda manje računate je činjenica da se neki vitamini međusobno ne bi smjeli kombinirati. Više o tome saznajte u našem članku.
Kako pravilno koristiti vitamine?
Ljudsko tijelo ne može samo proizvesti neke vitamine, zato ih moramo unositi prehranom. Ako tijelu nedostaje neki vitamin, odmah će vam to i pokazati. To se može manifestirati kao povećana podložnost bolestima, problemi s vidom, poremećaji rasta kostiju ili anemija.
Problem nastaje posebno ako imate zdravstvene poteškoće koje otežavaju normalnu apsorpciju hranjivih tvari. Nedostatak vitamina često imaju osobe s celijakijom, netolerancijom na laktozu ili infekcijama probavnog trakta. Rizična skupina su i vegani, koji često pate od manjka vitamina B12, a također i starije osobe, kod kojih je apsorpcija nutrijenata smanjena zbog starosti. U tim slučajevima idealno rješenje su vitaminski dodaci prehrani.
Kod uzimanja vitamina, kod uobičajene prehrane, predoziranje (hipervitaminoza) nije prijetnja. No, važno je ne pretjerivati s doziranjem dodataka prehrani i posebno obratiti pažnju na neodgovarajuće kombinacije vitamina. Na primjer, postoji razlika uzimate li multivitamine ili vitamin C tijekom sezone gripe, i zasebno, kada ga uzimate dulje vrijeme. Ljudskom tijelu vitamini su potrebni samo u određenim količinama.
Jeste li znali...
…da nije uvijek istina da je najviše vitamina u sirovom voću i povrću? Iznimka je betakaroten (provitamin vitamina A). Ljudski organizam ga bolje apsorbira ako je toplinski obrađen. Naravno, samo do određene mjere, jer se pri višim temperaturama taj provitamin uništava.
Zapamtite, ne postoji opće pravilo za pravilno uzimanje vitamina. Neke je bolje uzimati s hranom i ujutro (npr. B-kompleks), dok je kod drugih to manje važno (npr. vitamin C). Zato je prije upotrebe dodataka prehrani važno uvijek pročitati uputu o lijeku, ili se posavjetovati s liječnikom ili farmaceutom u ljekarni.
Pročitajte više: Kada uzimati vitamine i dodatke prehrani: ujutro ili navečer?
Mogu li se vitamini kombinirati?
Odgovor je jasan – da. Ponekad je to čak i poželjno. No, za pravilnu i učinkovitu upotrebu vitamina važno je znati kako ih kombinirati. U kontekstu podrške imunitetu poznate su sinergijske kombinacije vitamina, poput: vitamin C i vitamin E, vitamin B6 i vitamin A…
Tako ni vitamini iz B skupine ne mogu djelovati učinkovito bez međusobne podrške unutar B-kompleksa. U tom smislu ključne su kombinacije B6 i B2, B9 i B12, B5 i B12. Bez ovakve suradnje njihov bi metabolički učinak bio znatno smanjen.
Sinergijski učinak imaju i vitamini D i K, koje slobodno možete uzimati zajedno. Oni održavaju optimalnu razinu kalcija u organizmu, što je ključno za zdrave kosti (povećavaju gustoću kostiju).
SAVJET
Poznato je da vitamin D pospješuje apsorpciju kalcija i fosfora. Ako uzimate kalcij za zdrave kosti, svakako ga treba unositi zajedno s vitaminom D. No, dodate li toj kombinaciji i vitamin K, učinkovito sprječavate taloženje kalcija u krvnim žilama. Tako kalcij koristi tamo gdje je najpotrebniji – u kostima.
Koje vitamine ne kombinirati?
S druge strane, postoje i kombinacije vitamina koje ne biste trebali uzimati zajedno, jer čak mogu biti opasne. Koje su to najvažnije?
Vitamin K i vitamin E
Ova dva vitamina ne smiju se kombinirati zbog suprotnih učinaka. Vitamin K zgušnjava krv, što je važno kod ozljeda – ubrzava zacjeljivanje rana.
Vitamin E, pak, djeluje protiv zgrušavanja krvi, što je važno jer ugrušci mogu biti vrlo opasni (moždani udar, infarkt). Rjeđa krv lakše stvara modrice i dovodi do krvarenja, ali je i poznat po antioksidativnim svojstvima.
Zbog suprotnih učinaka, uzimanje ovih vitamina treba prilagoditi potrebama organizma. Ako je krv rijetka, treba uzimati vitamin K, a ako je gusta, vitamin E. Nikada ne treba oba vitamina uzimati istovremeno.
Vitamin C i vitamin B12
Za vitamin C poznato je da jača imunitet. Također je važan za zacjeljivanje rana, zdravlje kostiju i zuba. Njegov nedostatak uzrokuje skorbut, koji je nekada bio bolest svih mornara zbog nedostatka vitamina C u prehrani.
Vitamin B12 važan je za održavanje kvalitete krvnih stanica i živčanih stanica, te za stvaranje DNK. Iako su oba vitamina važna, njihova kombinacija smanjuje učinkovitost vitamina B12, jer vitamin C otežava njegovu apsorpciju. Za pravilno uzimanje ovih vitamina preporučuje se odstup od najmanje dva sata.
Vitamin B9 i vitamin B12
Vitamin B9 (folat ili folna kiselina) ima ključnu ulogu u stvaranju crvenih krvnih stanica i rastu stanica, zbog čega je posebno važan za trudnice i razvoj fetusa.
Kombinacija vitamina B9 i B12 nije opasna, ali veći unos vitamina B9 može maskirati nedostatak vitamina B12. Taj nedostatak može dovesti do uvećanja crvenih krvnih stanica i njihovog smanjenja, a zanemaren nedostatak može uzrokovati trajno oštećenje živaca. Kod uzimanja B9 teško je prepoznati nedostatak B12.
Vitamini A, D, E i K
Za ove vitamine vrijedi jedno važno pravilo – svi su topivi u mastima. Međutim, ako ih sve kombinirate odjednom, smanjujete njihovu apsorpciju, a ni dvostruka ili trostruka kombinacija neće biti učinkovita kako biste željeli. I u ovom slučaju, preporuča se barem dvosatni razmak između unosa.
Zaključak
Za ljudski organizam vrlo je važno redovito nadopunjavati vitamine jer imaju ključnu ulogu u brojnim metaboličkim procesima. No, jednako je važno znati koje vitamine ne treba kombinirati – najčešće zato što kombinacija može umanjiti učinkovitost pojedinih vitamina, ali ponekad može biti i opasna.
Sve proizvode možete pronaći u našoj kategoriji: Vitamini
FAQ
Zašto je važno poznavati pravilne kombinacije vitamina?
Poznavanje pravilnih kombinacija vitamina važno je jer neki vitamini međusobno utječu na apsorpciju ili učinak drugih vitamina u tijelu. Pravilne kombinacije povećavaju njihovu učinkovitost i korist za zdravlje.
Mogu li uzimati cink zajedno s vitaminom D?
Da, cink i vitamin D mogu se uzimati zajedno bez problema jer ne utječu jedan na drugi.
Koje vitamine mogu uzimati svaki dan zajedno?
Vitamine koje možete uzimati svaki dan zajedno su na primjer: vitamin C i E, vitamin D i K2, B-kompleks i vitamin C.
Mogu li vitamini iz dodataka prehrani zamijeniti zdravu prehranu i stil života?
Ne, vitamini iz dodataka prehrani ne mogu zamijeniti zdravu prehranu i način života. Najbolje je unositi vitamine prirodnim putem: raznovrsnom prehranom s puno voća, povrća, cjelovitih žitarica, bjelančevina i zdravih masnoća.
Kako mogu dobiti dovoljno vitamina iz hrane i kako ih uključiti u svoj jelovnik?
Potrebne vitamine možete dobiti iz raznih namirnica, kao što su voće, povrće, meso, mliječni proizvodi i riba. Uključivanje raznobojnog voća i povrća, kao i hrane bogate vitaminima C, E, D i A, osigurava dovoljan unos vitamina.
Izvori:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6533928/
https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminC-Consumer/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8874674/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK559132/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK554487/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK534869/
https://www.vitaherbals.hr/vitamini
https://www.vitaherbals.hr/multivitamini
https://www.vitaherbals.hr/vitamin-b
https://www.vitaherbals.hr/vitamin-a
https://www.vitaherbals.hr/vitamin-c
https://www.vitaherbals.hr/starenje-dugovjecnost
https://www.vitaherbals.hr/probavni-sustav
https://www.vitaherbals.hr/zglobovi-tetive-kosti
https://www.vitaherbals.hr/oci
https://www.vitaherbals.hr/news/kada-uzimati-vitamine-ujutro-ili-navecer