Koji su uzroci hrkanja i kako prestati hrkati?
Hrkanje je vrlo čest problem koji pogađa oba spola i sve dobne skupine. Ne utječe samo na partnerski život, već dovodi i do čitavog niza različitih zdravstvenih problema. Uglavnom je to kombinacija raznih fizioloških čimbenika i lošeg načina života. Što stoji iza nastanka hrkanja i može li se ono učinkovito eliminirati? O tome ćemo govoriti u našem članku.
Što uzrokuje hrkanje i koji su njegovi uzroci?
Suština hrkanja je neugodan zvuk koji proizvodi vibracija mekih tkiva gornjih dišnih puteva tijekom sna. Ta meka tkiva vibriraju kada zrak ne može slobodno prolaziti kroz nos, sinuse, grkljan ili nazofarinks.
Naravno, prepreka slobodnom prolazu zraka tijekom disanja može nastati iz raznih razloga. Problem hrkanja pogađa oba spola i sve dobne skupine. No, češće pogađa muškarce nego žene, a intenzitet mu se povećava s godinama.
Uzroci hrkanja su različiti, ali najčešći su sljedeći:
- Prehlada - najčešći uzrok kratkotrajnog hrkanja i najmanje ozbiljan. Obično se javlja kao posljedica začepljenosti nosa sluzi tijekom spavanja. Kad prehlada nestane, nestaje i ovaj uzrok hrkanja.
- Pretilost - nastaje zbog pritiska masnog sloja na grkljan. Masni sloj otežava prolaz zraka. Naravno, prva pomoć je početi mršavjeti.
- Alkohol - posebno neposredno prije spavanja. Alkohol opušta mišiće vrata i time povećava pritisak na grkljan, što uzrokuje lošiju propusnost zraka.
- Pušenje - uzrokuje oticanje sluznice, što također može rezultirati upalom. Dolazi do pojačanog stvaranja sluzi, iritacije pluća i slabije prohodnosti dišnih putova.
- Starenje - s godinama dolazi do opuštanja vratnih mišića, što dovodi do sužavanja dišne cijevi.
- Apneja za vrijeme spavanja - najopasniji uzrok hrkanja. To je ozbiljna bolest koja čak ugrožava i život samog spavača. Prepoznat ćete ga po tome što je hrkanje i disanje tijekom spavanja isprekidano i nepravilno. Bolesnik se budi s osjećajem da ne može disati i umoran je nakon buđenja. Ovdje će pomoći samo posjet liječniku. Što prije to bolje.
- Ostali uzroci - uglavnom fiziološki problemi. Na primjer, nosni polipi (vrlo česti, osobito u djece), tonzilitis, povećani krajnici, deformirani nosni septum ili razne anomalije čeljusti. Uzroci su i astma i druge bolesti dišnog sustava.
Do kojih još problema može dovesti hrkanje?
Osim navedenih zdravstvenih problema, hrkanje može uzrokovati nesanicu, gubitak koncentracije, nervozu pa čak i gubitak libida. Prema stručnim studijama, hrkanje može biti i pokazatelj ozbiljnijeg problema koji treba hitno riješiti.
je vrlo neugodno za žene tijekom trudnoće, osobito u njezinoj posljednjoj fazi. Uzrokuje ne samo pogoršanje kvalitete sna i umor, već uzrokuje i stres u vezi sa zdravljem fetusa.
Može li se hrkanje liječiti?
Naravno da. Međutim, liječenje ovisi o ozbiljnosti razloga koji su doveli do njegove pojave. Prvi korak je, nakon dogovora s partnerom, zapisivanje intenziteta i načina hrkanja. U tom pogledu koristan pomoćnik je i pametni sat koji može pratiti kvalitetu sna.
U težim i dugotrajnijim slučajevima, međutim, liječenje treba povjeriti rukama liječnika. Nemojte odgađati posjet, jer ako podcijenite hrkanje, ono se može pogoršati. To će dovesti do pogoršanja kvalitete sna, umora, depresije, pa čak i problema u partnerskom odnosu.
Što vas čeka kod liječnika?
Prije svega, potreban je pregled kako bi se otkrio uzrok hrkanja. Liječnik će započeti s anamnezom i sveobuhvatno vas pregledati. Zatim će preporučiti odgovarajući tretman koji se najčešće temelji na:
- Sprej protiv hrkanja – nanosi se na korijen jezika ili raspršuje u grlo. Baziran je na uljnim ekstraktima biljaka (mliječni čičak, kadulja, šafranika...) uz dodatak lecitina. Sprej ublažava napetost zahvaćenog područja i poboljšava cirkulaciju mekog tkiva.
- Maska protiv hrkanja – koristi se kod apneje u snu. Maska održava konstantan višak tlaka u dišnim putovima. Ali mora se koristiti svaku večer i uređaj stvara malu buku.
- Posjet laboratoriju za spavanje – kako bi se odredio odgovarajući postupak liječenja.
- Operativno rješenje - ekstremna, ali učinkovita opcija. Obično je to operacija nosa ili vrata. Ponekad se radi operacija nepca (laser). Septoplastika ili radiofrekventna termoterapija nosne sluznice također se preporučuje kod začepljenosti nosa.
SAVJET
Kod djece je u vezi s kirurškim rješavanjem hrkanja najčešće odstranjivanje krajnika. Roditelji mogu odlučiti kako će se postupak izvesti.
Kako prestati hrkati?
Na sreću, većina uzroka hrkanja može se ispraviti čak i bez pomoći liječnika. Njihova bit uglavnom je promjena navika spavanja, promjena načina života i korištenje prirodnih metoda liječenja. No, važno je ne podcijeniti hrkanje i odmah ga se početi rješavati.
Spavanje u položaju spavanja na boku
Opće je poznato da osoba više hrče kada spava na leđima. Stoga će vam kao prva pomoć kod hrkanja pomoći promijeniti položaj spavanja i početi spavati na boku. Kod spavanja na boku dišni putovi imaju najveću prohodnost. Naravno, razmislite o odabiru kvalitetnog kreveta s madracem. Pogotovo ako je vašemu prošao vrhunac.
Ako ne možete zadržati položaj na boku, pomoći će vam ako iza leđa pričvrstite neki predmet koji bi vas ometao pri okretanju. Na primjer, lopta u džepu pidžame koju okrenete prema leđima.
Spavanje s anatomskim jastukom
kod problema s hrkanjem pomoći će vam i kvalitetan anatomski jastuk. A to je zato što je anatomski oblikovan i stoga se može savršeno prilagoditi obliku vratne kralježnice. Postavljanjem glave u pravilan položaj tijekom spavanja smanjuje se pritisak na dišne putove i oni se nakon toga mogu opustiti. Još jedna prednost anatomskog jastuka je u tome što ne postoji opasnost od povišenja koje bi moglo dovesti do suprotnog učinka.
Dream-Cloud Premium anatomski jastuk od BIO memorijske pjene protiv apneje i hrkanja L 62x34x13/8cm
Moglo bi vas zanimati: Jastuk protiv hrkanja - Naša recenzija
Anatomski jastuci najčešće imaju oblik dvostrukog vala, što pomaže ne samo kod problema s hrkanjem, već i kod poboljšanja kvalitete sna općenito. Anatomski jastuci imaju 3D strukturu tkanine koja osigurava optimalan učinak prozračivanja - nećete se znojiti dok spavate. Ali što je još važnije, ovi jastuci podupiru terapiju apneje za vrijeme spavanja.
Pročitajte više o korištenju anatomskog jastuka: Kako koristiti anatomski jastuk i pravilno spavati na njemu?
Promijenite stil života
Uz zdravu prehranu i ograničavanje loših navika, vrlo je važno početi se više kretati i pripaziti na kvalitetu sna. U tom smislu, najbolje je ići u krevet otprilike u isto vrijeme - tijelo se navikava na redoviti obrazac spavanja.
Imajte na umu da nakon dovoljne količine kretanja obično nastupa ugodan umor, koji pomaže da mirno spavate bez hrkanja. Naravno, ako ste debeli, kretanjem ubijate dvije muve. Ne samo da ćete poboljšati kvalitetu sna, već ćete i smršaviti.
Prestani pušiti
Na prvi dojam jednostavno i brzo rješenje. Međutim, za teške pušače, to je doslovno teška bitka. Srećom, po tom pitanju postoje stručna savjetovališta u kojima će vam pomoći u odvikavanju ove loše navike. Nažalost, nema drugog načina i ne može se napraviti kompromis. Pušenje može izazvati razne upale koje znatno pogoršavaju hrkanje.
Ograničite alkohol
Isto tako, prekomjerna konzumacija alkohola uzrokuje probleme s hrkanjem, osobito prije spavanja. No, hrkanje ne bi trebalo biti jedino što bi vas trebalo mučiti u vezi s prekomjernom konzumacijom alkohola. Što je još opasnije, alkohol prije spavanja izlaže vas povećanom riziku od apneje za vrijeme spavanja.
Prirodno liječenje i dodaci prehrani
U vezi s hrkanjem, važno je očistiti dišne putove prije spavanja. U tom pogledu izvrsna pomoć je topli tuš i inhalacija vode sa soli ili biljem. Dišni putovi se čiste, proširuju, a hrkanje se smanjuje na minimum, ili čak potpuno nestaje. Pomoći će i difuzori ili aroma lampe s prikladno odabranim eteričnim uljima (eukaliptus...).
Biljne kapi također mogu pomoći. Prikladne biljke su, na primjer, orlovi nokti, valerijana ili kadulja.
Među dodacima prehrani, upotreba vitamina C pomaže protiv hrkanja. Osim što podržava imunitet, ovaj vitamin također pomaže u smanjenju upale gornjih dišnih putova. Tijekom upale mogu se začepiti i disanje se može pogoršati.
Koji su najbolji jastuci protiv hrkanja?
U našoj e-trgovini nudimo vam da odaberete između sljedećih anatomskih jastuci protiv hrkanja i općenito za bolji san:
Dream-Cloud Premium anatomski jastuk od BIO memorijske pjene protiv bora
Posebno oblikovan jastuk od BIO memorijske pjene podržava terapiju apneje u snu i djeluje protiv hrkanja. Također pomaže u uklanjanju bora tijekom spavanja, a 3D struktura tkanine osigurava optimalan učinak prozračivanja. Hipoalergen je.
Dream-Cloud Premium anatomski jastuk od BIO memorijske pjene protiv apneje i hrkanja M/L 11/6 + 2 cm
Posebno oblikovan jastuk od BIO memorijske pjene Dream-Foam koji pomaže u otklanjanju sindroma apneje u snu i suzbija hrkanje. Navlaka od liocelnih vlakana marke TENCEL savršeno odvodi vlagu.
Pročitajte još: Kako odabrati najbolji jastuk za zdrav san?
Zaključak
Hrkanje pogađa sve dobne skupine i oba spola. Njegova posljedica je smanjena kvaliteta sna, umor i razni zdravstveni problemi. Važno je odmah krenuti s rješavanjem ovog problema. Liječenje ovisi o ozbiljnosti razloga koji su doveli do njega. Uglavnom će pomoći promjena navika spavanja, nabavka anatomskog jastuka, poboljšanje načina života i prirodno liječenje. U težim slučajevima dugotrajne prirode ipak je nužan posjet liječniku.
Izvori:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK564431/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4389504/
https://www.vyspimesa.sk/article/ sk/zoznam-spankovych-laboratorii-v-sr
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5677378/
https://www.vitaherbals.hr/anatomski-jastuci
https://www.vitaherbals.hr/kosa-koza-nokti
https://www.vitaherbals.hr/ljekoviti-odoljen
https://www.vitaherbals.hr/ljekovita-kadulja
https://www.vitaherbals.hr/vitamin-c
https://www.vitaherbals.hr/p/dream-cloud-premium-anatomski-jastuk-od-bio-memory-pjene-protiv-bora
https://www.vitaherbals.hr/pomagala-protiv-hrkanja